Amphenol Aerospace Operations MS3454L36-7A
MS3454L36-7A picture photo
Mfg. Part Number
MS3454L36-7A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 47POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3454L36-7A.pdf
Availability of MS3454L36-7A
QUANTITY
MS3454L36-7A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3454L36-7A
Internal Part NumberEIS-MS3454L36-7A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (7), 16 (40)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3454L36-7A
Related LinksMS3454, MS3454L36-7A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3454L36-7A Details Description
Related parts for MS3454L36-7A
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 3A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
GPS/CELLULAR/2.4GHZ/5GHZ ANT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LWL KABEL SERCOS 3,6 MM PUR datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES 121K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf