Amphenol Aerospace Operations MS3454W10SL-3B
MS3454W10SL-3B picture photo
Mfg. Part Number
MS3454W10SL-3B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3454W10SL-3B.pdf
Availability of MS3454W10SL-3B
QUANTITY
MS3454W10SL-3B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3454W10SL-3B
Internal Part NumberEIS-MS3454W10SL-3B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3454W10SL-3B
Related LinksMS3454W, MS3454W10SL-3B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3454W10SL-3B Details Description
Related parts for MS3454W10SL-3B
CABLE 30COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 7POS REV SER 1 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STR .050" GOL datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf