Amphenol Aerospace Operations MS3456L24-28B
MS3456L24-28B picture photo
Mfg. Part Number
MS3456L24-28B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS3456L24-28B.pdf
Availability of MS3456L24-28B
QUANTITY
MS3456L24-28B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456L24-28B
Internal Part NumberEIS-MS3456L24-28B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456L24-28B
Related LinksMS3456, MS3456L24-28B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456L24-28B Details Description
Related parts for MS3456L24-28B
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K 90CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf