Amphenol Aerospace Operations MS3456L36-52P
MS3456L36-52P picture photo
Mfg. Part Number
MS3456L36-52P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3456L36-52P.pdf
Availability of MS3456L36-52P
QUANTITY
MS3456L36-52P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456L36-52P
Internal Part NumberEIS-MS3456L36-52P
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456L36-52P
Related LinksMS3456, MS3456L36-52P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456L36-52P Details Description
Related parts for MS3456L36-52P
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .020DIA TINLEAD datasheet.pdf
GDT 400V 15% 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
ADAPTER FOR JTAG EMULATOR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST-NO BLACK 12V datasheet.pdf
29+29 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf