Amphenol Aerospace Operations MS3456W20-24A
MS3456W20-24A picture photo
Mfg. Part Number
MS3456W20-24A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS3456W20-24A.pdf
Availability of MS3456W20-24A
QUANTITY
MS3456W20-24A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456W20-24A
Internal Part NumberEIS-MS3456W20-24A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (2), 16 (2)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456W20-24A
Related LinksMS3456, MS3456W20-24A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456W20-24A Details Description
Related parts for MS3456W20-24A
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/1 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 24VOUT datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 20A 7OUT 6'CR datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 300.4 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 60POS datasheet.pdf
4,7UF 63V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf