Sullins Connector Solutions ECA14DTMI
ECA14DTMI picture photo
Mfg. Part Number
ECA14DTMI
Brief Description
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
ECA14DTMI.pdf
Availability of ECA14DTMI
QUANTITY
ECA14DTMI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA14DTMI
Internal Part NumberEIS-ECA14DTMI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA14DTMI
Related LinksECA1, ECA14DTMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA14DTMI Details Description
Related parts for ECA14DTMI
DIODE GEN PURP 600V 250A DO205AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf