Amphenol Aerospace Operations MS3456W20-27P
MS3456W20-27P picture photo
Mfg. Part Number
MS3456W20-27P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3456W20-27P.pdf
Availability of MS3456W20-27P
QUANTITY
MS3456W20-27P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3456W20-27P
Internal Part NumberEIS-MS3456W20-27P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-5015 Matrix Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionFluid Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3456W20-27P
Related LinksMS3456, MS3456W20-27P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3456W20-27P Details Description
Related parts for MS3456W20-27P
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO VM 20TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23 datasheet.pdf
D4N-4D31R datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
POT 1.2K OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf