Amphenol Aerospace Operations MS3459W20-22A
MS3459W20-22A picture photo
Mfg. Part Number
MS3459W20-22A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS
Datasheet Download
MS3459W20-22A.pdf
Availability of MS3459W20-22A
QUANTITY
MS3459W20-22A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459W20-22A
Internal Part NumberEIS-MS3459W20-22A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 16 (3)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
FeaturesSelf Locking
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459W20-22A
Related LinksMS3459, MS3459W20-22A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459W20-22A Details Description
Related parts for MS3459W20-22A
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 220/240VAC datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf