Amphenol Aerospace Operations MS3459W24-12B
MS3459W24-12B picture photo
Mfg. Part Number
MS3459W24-12B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3459W24-12B.pdf
Availability of MS3459W24-12B
QUANTITY
MS3459W24-12B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459W24-12B
Internal Part NumberEIS-MS3459W24-12B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size4 (2), 12 (3)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
FeaturesSelf Locking
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459W24-12B
Related LinksMS3459, MS3459W24-12B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459W24-12B Details Description
Related parts for MS3459W24-12B
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf