Amphenol Aerospace Operations MS3459W32-6A
MS3459W32-6A picture photo
Mfg. Part Number
MS3459W32-6A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 23POS INLINE PINS
Datasheet Download
MS3459W32-6A.pdf
Availability of MS3459W32-6A
QUANTITY
MS3459W32-6A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3459W32-6A
Internal Part NumberEIS-MS3459W32-6A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert32-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size4 (2), 8 (3), 12 (2), 16 (16)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionFluid Resistant
FeaturesSelf Locking
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3459W32-6A
Related LinksMS3459, MS3459W32-6A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3459W32-6A Details Description
Related parts for MS3459W32-6A
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 5% RADIAL datasheet.pdf
TRANSCEIVER 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 48V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf