Amphenol Aerospace Operations MS3470A14-4A
MS3470A14-4A picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A14-4A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470A14-4A.pdf
Availability of MS3470A14-4A
QUANTITY
MS3470A14-4A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A14-4A
Internal Part NumberEIS-MS3470A14-4A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A14-4A
Related LinksMS3470, MS3470A14-4A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A14-4A Details Description
Related parts for MS3470A14-4A
IC OTP 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 5M datasheet.pdf
25P BLACK PLASTIC HOOD TOP & SID datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf