Amphenol Aerospace Operations MS3470A20-41P
MS3470A20-41P picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A20-41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470A20-41P.pdf
Availability of MS3470A20-41P
QUANTITY
MS3470A20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A20-41P
Internal Part NumberEIS-MS3470A20-41P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A20-41P
Related LinksMS3470, MS3470A20-41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A20-41P Details Description
Related parts for MS3470A20-41P
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOTOR PERM MAGNET SYNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 225CSPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf