Vishay/Dale RNC55H3322DSB14
RNC55H3322DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3322DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3322DSB14.pdf
Availability of RNC55H3322DSB14
QUANTITY
RNC55H3322DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3322DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3322DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3322DSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3322DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3322DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3322DSB14
CABLE LVC/SE 5DSUB 68HP .875M datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 207MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC LASER DRVR 4CHAN 5.5V 32LFCSP datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf