Amphenol Aerospace Operations MS3470A20-41PY
MS3470A20-41PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A20-41PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470A20-41PY.pdf
Availability of MS3470A20-41PY
QUANTITY
MS3470A20-41PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A20-41PY
Internal Part NumberEIS-MS3470A20-41PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A20-41PY
Related LinksMS3470A, MS3470A20-41PY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A20-41PY Details Description
Related parts for MS3470A20-41PY
DIODE GEN PURP 400V 40A DO203AB datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 4POS datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 33 OHM .4W .02% RADIAL datasheet.pdf