Amphenol Aerospace Operations MS3470A22-55AZ
MS3470A22-55AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470A22-55AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470A22-55AZ.pdf
Availability of MS3470A22-55AZ
QUANTITY
MS3470A22-55AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470A22-55AZ
Internal Part NumberEIS-MS3470A22-55AZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470A22-55AZ
Related LinksMS3470A, MS3470A22-55AZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470A22-55AZ Details Description
Related parts for MS3470A22-55AZ
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 750 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 108KSPS 2CH 8-UMAX datasheet.pdf
FUSE INDUST 63A 690V CLASS AM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 16.384K OHM 0.6W 0.05% RAD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf