TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L12-10SW-LC
MS3470L12-10SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L12-10SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
MS3470L12-10SW-LC.pdf
Availability of MS3470L12-10SW-LC
QUANTITY
MS3470L12-10SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L12-10SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L12-10SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L12-10SW-LC
Related LinksMS3470L1, MS3470L12-10SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L12-10SW-LC Details Description
Related parts for MS3470L12-10SW-LC
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 910K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 7.8A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV N2000 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ORANGE CONCAVE datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf