TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L16-23SW-LC
MS3470L16-23SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L16-23SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT
Datasheet Download
MS3470L16-23SW-LC.pdf
Availability of MS3470L16-23SW-LC
QUANTITY
MS3470L16-23SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L16-23SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L16-23SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L16-23SW-LC
Related LinksMS3470L1, MS3470L16-23SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L16-23SW-LC Details Description
Related parts for MS3470L16-23SW-LC
IC ADC 10BIT SGL 30MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH NON-FUS 4POLE 175A datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL JACKP NI datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 25 V datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 400 CLBs, 7000 Gates, 217MHz, 950-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf