Amphenol Aerospace Operations MS3470L18-30BW
MS3470L18-30BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L18-30BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3470L18-30BW.pdf
Availability of MS3470L18-30BW
QUANTITY
MS3470L18-30BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L18-30BW
Internal Part NumberEIS-MS3470L18-30BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L18-30BW
Related LinksMS3470L, MS3470L18-30BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L18-30BW Details Description
Related parts for MS3470L18-30BW
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2A 96 MOHM SMD datasheet.pdf