Amphenol Aerospace Operations MS3470L18-32SY
MS3470L18-32SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L18-32SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470L18-32SY.pdf
Availability of MS3470L18-32SY
QUANTITY
MS3470L18-32SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L18-32SY
Internal Part NumberEIS-MS3470L18-32SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L18-32SY
Related LinksMS3470L, MS3470L18-32SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L18-32SY Details Description
Related parts for MS3470L18-32SY
GDT 500V 10KA FAIL SHORT datasheet.pdf
IC MCU FLASH 64KB 25MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 200A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10% 25KOHM AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT HSG datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM C 35A 24V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf