TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-16PZ-LC
MS3470L20-16PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-16PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3470L20-16PZ-LC.pdf
Availability of MS3470L20-16PZ-LC
QUANTITY
MS3470L20-16PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-16PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-16PZ-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-16PZ-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L20-16PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-16PZ-LC Details Description
Related parts for MS3470L20-16PZ-LC
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 75W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.54MM 32GB SLC datasheet.pdf