Amphenol Aerospace Operations MS3470L20-41PY
MS3470L20-41PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-41PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3470L20-41PY.pdf
Availability of MS3470L20-41PY
QUANTITY
MS3470L20-41PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-41PY
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-41PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-41PY
Related LinksMS3470L, MS3470L20-41PY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L20-41PY Details Description
Related parts for MS3470L20-41PY
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-SOIC datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
IC AMBIENT/PROXIMITY SENS UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 47K OHM 25W 1% TO220 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf