TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-41SX
MS3470L20-41SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-41SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470L20-41SX.pdf
Availability of MS3470L20-41SX
QUANTITY
MS3470L20-41SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-41SX
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-41SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-41SX
Related LinksMS3470L, MS3470L20-41SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-41SX Details Description
Related parts for MS3470L20-41SX
SWITCH TOGGLE SPST 30A 12V datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 1GB 244RDIMM VLP datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT SHELL 12POS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GP 800V 150A DO-8 datasheet.pdf