Amphenol Aerospace Operations MS3470L22-21S
MS3470L22-21S picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470L22-21S.pdf
Availability of MS3470L22-21S
QUANTITY
MS3470L22-21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-21S
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-21S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-21S
Related LinksMS3470, MS3470L22-21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L22-21S Details Description
Related parts for MS3470L22-21S
WASHER INT TOOTH #8 STEEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ 8WSON datasheet.pdf
FERRITE CHIP 30 OHM 25% datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.815" NYLON BLACK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf