Amphenol Aerospace Operations MS3470L22-21SW
MS3470L22-21SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-21SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470L22-21SW.pdf
Availability of MS3470L22-21SW
QUANTITY
MS3470L22-21SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-21SW
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-21SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-21SW
Related LinksMS3470L, MS3470L22-21SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L22-21SW Details Description
Related parts for MS3470L22-21SW
RES ARRAY 15 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 155MA 1.65 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 512 I/O 680FBGA datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3V 960MW datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 12.95MM datasheet.pdf