TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-55BZ
MS3470L22-55BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
MS3470L22-55BZ.pdf
Availability of MS3470L22-55BZ
QUANTITY
MS3470L22-55BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55BZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55BZ
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-55BZ Details Description
Related parts for MS3470L22-55BZ
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 14PIN TIN datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6A 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf