Vishay/Vitramon VJ2225A102KBGAT4X
VJ2225A102KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2225A102KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 2225
Datasheet Download
VJ2225A102KBGAT4X.pdf
Availability of VJ2225A102KBGAT4X
QUANTITY
VJ2225A102KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2225A102KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2225A102KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2225A102KBGAT4X
Related LinksVJ2225A1, VJ2225A102KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2225A102KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ2225A102KBGAT4X
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 625MW TO92 datasheet.pdf
SENSOR MINI LINEAR HALL-EFFECT datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 0.3 datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" RBW JACKP NI datasheet.pdf