TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L22-55PZ
MS3470L22-55PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3470L22-55PZ.pdf
Availability of MS3470L22-55PZ
QUANTITY
MS3470L22-55PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55PZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55PZ
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L22-55PZ Details Description
Related parts for MS3470L22-55PZ
IC MUX 2:1 DIFF PREC HS 16-MLF datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 15' WHITE datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220S datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 128W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf
D-SUB ACCS datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf