ITT Cannon, LLC MS3470L22-55SW
MS3470L22-55SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470L22-55SW.pdf
Availability of MS3470L22-55SW
QUANTITY
MS3470L22-55SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55SW
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55SW
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L22-55SW Details Description
Related parts for MS3470L22-55SW
MOSFET N-CH 30V 1.5A SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE A 24POS datasheet.pdf
6+6 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV DO205AB datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 200V DO-214AB datasheet.pdf