ITT Cannon, LLC MS3470L22-55SZ
MS3470L22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L22-55SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470L22-55SZ.pdf
Availability of MS3470L22-55SZ
QUANTITY
MS3470L22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L22-55SZ
Internal Part NumberEIS-MS3470L22-55SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L22-55SZ
Related LinksMS3470L, MS3470L22-55SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470L22-55SZ Details Description
Related parts for MS3470L22-55SZ
RES SMD 560K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SOT89-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 6ROW Z-PACK datasheet.pdf
18P MTA156 EDGE CONN ASSY LF datasheet.pdf
125 HOUSING PLUG MNT EARS 12CKT datasheet.pdf
CABLE 1-2 AXIS 1M datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 4POS PNL MNT MALE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf