TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-19SY-LC
MS3470L24-19SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-19SY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
MS3470L24-19SY-LC.pdf
Availability of MS3470L24-19SY-LC
QUANTITY
MS3470L24-19SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-19SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-19SY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-19SY-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L24-19SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-19SY-LC Details Description
Related parts for MS3470L24-19SY-LC
CORD 18AWG 3COND M/F R/A 79" SJT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 42POS BK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf