TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L24-61BW
MS3470L24-61BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L24-61BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
MS3470L24-61BW.pdf
Availability of MS3470L24-61BW
QUANTITY
MS3470L24-61BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L24-61BW
Internal Part NumberEIS-MS3470L24-61BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L24-61BW
Related LinksMS3470L, MS3470L24-61BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L24-61BW Details Description
Related parts for MS3470L24-61BW
RECEPTACLE W/PIN INSERT (4 CON) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR AUTO 115/230V 2000VA datasheet.pdf
TERM BLOCK 7POS 35DEG .200 T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 7.5MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG 2000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf