Amphenol Aerospace Operations MS3470L8-33PLC
MS3470L8-33PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L8-33PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3470L8-33PLC.pdf
Availability of MS3470L8-33PLC
QUANTITY
MS3470L8-33PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L8-33PLC
Internal Part NumberEIS-MS3470L8-33PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L8-33PLC
Related LinksMS3470L, MS3470L8-33PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470L8-33PLC Details Description
Related parts for MS3470L8-33PLC
IDC CABLE - MKR40A/MC40M/X datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN CABLE PVC SOCKET 3POS 6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 3 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
MICRO 51C P 30" YEL JACKP datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
33UF 350V 16X31.5 85C AXI datasheet.pdf