TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W14-18AX
MS3470W14-18AX picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W14-18AX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3470W14-18AX.pdf
Availability of MS3470W14-18AX
QUANTITY
MS3470W14-18AX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W14-18AX
Internal Part NumberEIS-MS3470W14-18AX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W14-18AX
Related LinksMS3470W, MS3470W14-18AX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W14-18AX Details Description
Related parts for MS3470W14-18AX
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
IGBT 330V 90A 200W TO3P datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN 60POS ZIF PCB RCPT datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
TRANS PNP BIPO 100V 6A 8LFPAK datasheet.pdf
BUSSMANN 304 7A 1000 datasheet.pdf