ITT Cannon, LLC MS3470W16-26S
MS3470W16-26S picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3470W16-26S.pdf
Availability of MS3470W16-26S
QUANTITY
MS3470W16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26S
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26S
Related LinksMS3470, MS3470W16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3470W16-26S Details Description
Related parts for MS3470W16-26S
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS3301-061 datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf