Amphenol Aerospace Operations MS3470W16-26SX
MS3470W16-26SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3470W16-26SX.pdf
Availability of MS3470W16-26SX
QUANTITY
MS3470W16-26SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26SX
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26SX
Related LinksMS3470W, MS3470W16-26SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3470W16-26SX Details Description
Related parts for MS3470W16-26SX
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC 75-85DB PNL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 2A 35 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STK P 50OHM 100CM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf