TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W16-26SZ-LC
MS3470W16-26SZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W16-26SZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS3470W16-26SZ-LC.pdf
Availability of MS3470W16-26SZ-LC
QUANTITY
MS3470W16-26SZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W16-26SZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470W16-26SZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W16-26SZ-LC
Related LinksMS3470W1, MS3470W16-26SZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W16-26SZ-LC Details Description
Related parts for MS3470W16-26SZ-LC
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
3 PHASE BRIDGE RECTIFIER 800V 68 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC SMC datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 4POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf