TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W20-41BW
MS3470W20-41BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W20-41BW
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS3470W20-41BW.pdf
Availability of MS3470W20-41BW
QUANTITY
MS3470W20-41BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W20-41BW
Internal Part NumberEIS-MS3470W20-41BW
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W20-41BW
Related LinksMS3470W, MS3470W20-41BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W20-41BW Details Description
Related parts for MS3470W20-41BW
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
PELTIER OT20,66,F0,1211,11,E,WS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf