Vishay/Sprague 595D106X0004T2T
595D106X0004T2T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X0004T2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
595D106X0004T2T.pdf
Availability of 595D106X0004T2T
QUANTITY
595D106X0004T2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X0004T2T
Internal Part NumberEIS-595D106X0004T2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X0004T2T
Related Links595D106, 595D106X0004T2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X0004T2T Details Description
Related parts for 595D106X0004T2T
RES ARRAY 13 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SUPERVISOR 3.080V PP SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC datasheet.pdf
CONN LOW PRO 28 POS 125X200C/L datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 20A SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf