Vicor Corporation V375A54T600BG
V375A54T600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A54T600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54T600BG.pdf
Availability of V375A54T600BG
QUANTITY
V375A54T600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54T600BG
Internal Part NumberEIS-V375A54T600BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54T600BG
Related LinksV375A5, V375A54T600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54T600BG Details Description
Related parts for V375A54T600BG
IC REG BOOST 5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 88A TO-262 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf