TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W24-31PX-LC
MS3470W24-31PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-31PX-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3470W24-31PX-LC.pdf
Availability of MS3470W24-31PX-LC
QUANTITY
MS3470W24-31PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-31PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-31PX-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-31PX-LC
Related LinksMS3470W2, MS3470W24-31PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W24-31PX-LC Details Description
Related parts for MS3470W24-31PX-LC
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015N/X 6" datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 155.02MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf