TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W24-31SW
MS3470W24-31SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-31SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3470W24-31SW.pdf
Availability of MS3470W24-31SW
QUANTITY
MS3470W24-31SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-31SW
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-31SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-31SW
Related LinksMS3470W, MS3470W24-31SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W24-31SW Details Description
Related parts for MS3470W24-31SW
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB SLC datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 22AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf