TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W24-61AZ
MS3470W24-61AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-61AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
MS3470W24-61AZ.pdf
Availability of MS3470W24-61AZ
QUANTITY
MS3470W24-61AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-61AZ
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-61AZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-61AZ
Related LinksMS3470W, MS3470W24-61AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W24-61AZ Details Description
Related parts for MS3470W24-61AZ
RELAY REED SPDT 1A 24V datasheet.pdf
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CRIMP SOCKET SZ1 0.7MM datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 3A SOD64 datasheet.pdf