TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470W24-61B
MS3470W24-61B picture photo
Mfg. Part Number
MS3470W24-61B
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
MS3470W24-61B.pdf
Availability of MS3470W24-61B
QUANTITY
MS3470W24-61B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470W24-61B
Internal Part NumberEIS-MS3470W24-61B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470W24-61B
Related LinksMS3470, MS3470W24-61B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470W24-61B Details Description
Related parts for MS3470W24-61B
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf