TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L12-10BZ
MS3471L12-10BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L12-10BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT
Datasheet Download
MS3471L12-10BZ.pdf
Availability of MS3471L12-10BZ
QUANTITY
MS3471L12-10BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L12-10BZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L12-10BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L12-10BZ
Related LinksMS3471L, MS3471L12-10BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L12-10BZ Details Description
Related parts for MS3471L12-10BZ
MOSFET 2N-CH 40V 4.6A 8SOIC datasheet.pdf
ADS5237EVM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
VARISTOR 255V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
VOLTMETER 0-300VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf