TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L12-10SW
MS3471L12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L12-10SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471L12-10SW.pdf
Availability of MS3471L12-10SW
QUANTITY
MS3471L12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3471L12-10SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L12-10SW
Related LinksMS3471L, MS3471L12-10SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L12-10SW Details Description
Related parts for MS3471L12-10SW
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 1.85A RADIAL datasheet.pdf