TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L14-12PW
MS3471L14-12PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L14-12PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L14-12PW.pdf
Availability of MS3471L14-12PW
QUANTITY
MS3471L14-12PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L14-12PW
Internal Part NumberEIS-MS3471L14-12PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L14-12PW
Related LinksMS3471L, MS3471L14-12PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L14-12PW Details Description
Related parts for MS3471L14-12PW
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS GREEN G/F datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 5V 300MA OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 9SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf