Amphenol Aerospace Operations MS3471L18-11AY
MS3471L18-11AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L18-11AY
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L18-11AY.pdf
Availability of MS3471L18-11AY
QUANTITY
MS3471L18-11AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L18-11AY
Internal Part NumberEIS-MS3471L18-11AY
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L18-11AY
Related LinksMS3471L, MS3471L18-11AY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3471L18-11AY Details Description
Related parts for MS3471L18-11AY
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28-SO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 700V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf