TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L20-39AZ
MS3471L20-39AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L20-39AZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN
Datasheet Download
MS3471L20-39AZ.pdf
Availability of MS3471L20-39AZ
QUANTITY
MS3471L20-39AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L20-39AZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L20-39AZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L20-39AZ
Related LinksMS3471L, MS3471L20-39AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L20-39AZ Details Description
Related parts for MS3471L20-39AZ
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 70POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SMT3 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 35V 1411 datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.63V 17W datasheet.pdf