TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L20-39PZ
MS3471L20-39PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L20-39PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L20-39PZ.pdf
Availability of MS3471L20-39PZ
QUANTITY
MS3471L20-39PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L20-39PZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L20-39PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L20-39PZ
Related LinksMS3471L, MS3471L20-39PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L20-39PZ Details Description
Related parts for MS3471L20-39PZ
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 48A TO-264AA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf