TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L24-61PZ
MS3471L24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3471L24-61PZ.pdf
Availability of MS3471L24-61PZ
QUANTITY
MS3471L24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L24-61PZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L24-61PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L24-61PZ
Related LinksMS3471L, MS3471L24-61PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L24-61PZ Details Description
Related parts for MS3471L24-61PZ
EMITTER FIBER OPTIC 470NM PLASTC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8CDIP datasheet.pdf
IC DCODER/DEMUX DUAL 1:4 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf